Paříž od A do Z | Paris.cz

fotografie, počasí, informace a památky Paříže

Jízdné v dopravních prostředcích


Jízdenky (platné pro metro i autobusy) se prodávají u okének přímo v metru, a to prakticky v každé stanici (s výjimkou některých málo frekventovaných, které jsou zavřeny po 20. hodině). Jednotlivé jízdenky jsou relativně drahé, proto se rozhodně vyplatí koupit si bloček 10 jízdenek (carnet) 2. třídy, na který je poskytována přibližně sleva 50 %. Na označenou jízdenku je v metru možno cestovat bez časového i místního omezení, pokud cestující neopustí prostor metra.

Návštěvník Paříže může využít následujících slev a výhod

Formule 1 – piati 24 hodin, během kterých je možno bez omezení cestovat všemi prostředky městské dopravy (RATP), legitimace obsahuje kupón s magnetickým záznamem, který se zavádí do označovacích strojků v metru jako běžná jízdenka, v autobusu však se nesmí označovat, pouze se předkládá k nahlédnutí řidiči – platí i pro ostatní poskytované slevy.

Paris Visite – platnost 3 nebo 5 dní (podle výběru) existuje ve 2 variantách (Paříž a předměstí 1-3 zóny, Paříž a blízké okolí 1-4 zóny), o ostatním platí co uvedeno výše, nositel této legitimace však má právo využívat dalších výhod:

  • 30% sleva na vstup do 56. nebo 59. patra Tour Montparnasse (200 m vysoký mrakodrap, druhá nejvyšší stavba ve městě),
  • 35% sleva na prohlídky kanálu sv. Martina lodí společnosti Canauxrama,
  • 20% sleva na vstup do muzea Grévin (voskové figuríny známých politických, kulturních, sportovních aj. osobností, rekonstrukce historických scén),
  • 20% sleva na lodní projížďky Paříží společnosti Vedettes du Pont Neuf,
  • 50% sleva na pronájem jízdních kol.

Jeho platnost je rozšířena i na všechny speciální autobusové linky. Možno doporučit všem zájemcům o poznání blízkého i vzdálenějšího okolí Paříže (např. zámky ve Versailles, Saint-Germain-en-Laye, Sceaux aj.).

Na městskou dopravu existují ovšem i jiné slevy, které však nejsou určeny apriori turistům. Jedná se hlavně o tzv. Carte orange (podle barvy legitimace) s měsíčním nebo týdenním kupónem. K vystavení je zapotřebí fotografie a stanovení počtu zón, pro které má být kupón vystaven.

Všechny uvedené legitimace a slevy možno získat a zakoupit ve vybraných stanicích metra, v každé stanici je okénko označeno tak, aby bylo patrné, které slevy možno vyžadovat (různé typy jízdenek, předplatných a legitimací jsou vystaveny).