Paříž od A do Z | Paris.cz

fotografie, počasí, informace a památky Paříže

Tržiště a trhy


Foire St-Germain (tržiště sv. Germána)

Foire St-Germain (tržiště sv. Germanii), zřízené r. 1482 Ludvíkem XI. mělo až do Velké francouzské revoluce velký význam pro hospodářský život Paříže. Akce zde konané byly předchůdkyněmi všeobecných výstav. Trh byl zrušen v r. 1790. Znovu obnovil činnost v r. 1818.

V blízkosti St-Germain-des-Prés jsou otevřeny dvě kavárny – Deux-Magots a More – které za svůj věhlas vděčí častým návštěvám umělců a jiných slavných osobností. Pivnici Lipp na protější straně navštěvují spisovatelé, politici a současné slavné osoby.

Milovníky umění přilákají uličky Saints-Pěres, Jacob, Bonaparte a Seině, kde sídlí obchodníci s obrazy. Pověstný Čtverec levého břehu (Carré Rive Gauche), jež tvoří ulice Saints-Pěres, Universitě, Bac a nábřeží Voltaira, je místem, kde se každoročně v květnu koná akce nazvaná „Pět dní se vzácným předmětem“, jíž se každý starožitník účastní nějakým mimořádným exponátem. Tzv. levý břeh má v Paříži svůj specifický význam; bydlet v těchto místech znamená patřit k „lepším“ lidem, neboť se traduje, že tu vždy žili umělci a jiné významné osobnosti.

Marché aux Puces / Bleší trh