Paříž od A do Z | Paris.cz

fotografie, počasí, informace a památky Paříže

Bois de Roulogne


Bois de Roulogne (Buloňský lesík; M: Les Sablons, Porte Maillot, Porte d’Auteuil), je největším pařížským parkem (900 ha). Různé části jeho území mají naprosto odlišný charakter, k jeho důkladnému poznání je zapotřebí několika dnu (turistický klub v Paříži, rue de Gergovie 64 vydává speciální mapy a průvodce po „lesíku“), jen pro automobilisty je určeno např. 95 km cest, jiné okruhy jsou nabízeny pěším turistům, cyklistům, jezdcům na koních. Pozemek věnoval městu v r. 1852 Napoleon III., známý svým obdivem ke všemu anglickému. Větší část lesíka byla tudíž upravována po vzoru londýnského Hyde Parku.

Charakter rekreačního území byl lesíku navrácen zvláště po dokončení dálniční spojky mezi vnitřním a vnějším okruhem kolem Paříže, vedené po jeho východním okraji. Turisté bez vlastního automobilu mohou k zběžné prohlídce používat též autobusové linky spojující Paříž s obcemi Suresnes a Puteaux na protilehlém břehu Seiny (nástupní sta nice u Porte Maillot).

V lesíku je umístěn jediný pařížský kemp (spojení minibusy od Porte Maillot, zvláštní tarif a jízdní řád).
Celá oblast lesíku je rozdělena na množství parků, zahrad a obor, které mají vlastní jména: Jardin ď Acclimatation, Pelouse de la Muette, Pré Catelan. Pépinière, Jardin Shakespeare (vstupné; je osázena rostlinami, keři a stromy vyskytujícími se v dramatikových dílech). Pare de Bagatelle, Jardin de Serres d’Auteuil (skleníková zahrada známa svými výstavami a/alek a chryzantém) aj.

V Buloňském lesíku je největší koncentrace sportovních zařízení v hlavním městě, sídel sportovních klubů a klubových zařízení, z nichž je třeba upozornit na dvě dostihové dráhy (Hippodrome d’Auteuil, Hippodrome de Long-champ), stadión K. (îarrose (stade Rolland Garros), kuželkářské dráhy (Bowling de Paris), fotbalový a ragbyový stadión (Pare des Princes), terény pro koulenou (Jeu de Boules de Passy, Boule du Lac Saint-James), cyklistické a jezdecké dráhy. Nechybí ani možnost provozování vodních sportů, z mnoha vodních ploch je možno jmenovat Lac Inférieur a Lac Supérieur (Horní a Dolní jezero), které slouží k turistickým projížďkám.

Vedle množství atrakcí, které lesík poskytuje (různá zařízení pro děti, malá zoologická zahrada, muzea, zahradní restaurace, miniaturní vesnice a nejrůznější výstavy) je celá plocha poseta fontánami, vodopády, umělými ruinami, pavilóny, různými napodobeninami historických staveb, „zámků“ (nejznámější Bagatelle a Longchamp), mlýny, pomníky a památníky.