Paříž od A do Z | Paris.cz

fotografie, počasí, informace a památky Paříže

Doprava po Paříži


Městská hromadná doprava (franc. RATP) disponuje 14 linkami metra a desítkami autobusových linek, dále můžete využít speciální linky (Orlybus, Montmartrebus, PC, Noctambus) a jednou lanovkou (funiculaire de Montmartre).

Jízdné v dopravních prostředcích

Jízdenky (platné pro metro i autobusy) se prodávají u okének přímo v metru, a to prakticky v každé stanici (s výjimkou některých málo frekventovaných, které jsou zavřeny po 20. hodině). Jednotlivé jízdenky jsou relativně drahé, proto se rozhodně vyplatí koupit si bloček 10 jízdenek (carnet) 2. třídy, na který je poskytována přibližně sleva 50 %. Na označenou jízdenku je v metru možno cestovat bez časového i místního omezení, pokud cestující neopustí prostor metra. Návštěvník Paříže může využít následujících slev a výhod více informací o jízdném v pařížské MHD >>>

Pařížské Metro

Metro je v provozu v době 5.00 až 00.30 hod. Metro bylo dáno do provozu 19. července 1900, dnešních 13 linek (+2 krátké spojky) je vedeno převážně podzemními tunely a představuje celkovou délku 199 km s 367 stanicemi, v 57 z nich je možnost přestupu. Dále jsou zde 4 linky expresní příměstské dopravy (síť RER) v délce 120 km. V hodinách největšího cestovního náporu vyjíždějí soupravy z depa po 45 sec. více informací o pařížském metru >>>

RER (Réseau Expres Régional)

RER (Réseau Expres Régional, expresní regionální dopravní síť), tvoří systém rychlovlaků, které spojují Paříž se vzdáleným i blízkým okolím (linky A, B, I ) součástí RATP). Ve vlastní Paříži napojené na metro, a využívající proto i stejných tarifů (section urbaine). Mimo Paříž se pohybují většinou na povrchu, napojují ni pařížskou síť metra dnes již téměř 200 nádraží v okolí metropole. více informací o RER >>>

edwin.11, Flickr.com

Autobusem po Paříži

Autobusová doprava má desítky linek, tvoří síť o délce 519 km a ročně přepraví víc jak 319 mil. cestujících. Vybrané autobusové linky jezdí i v So a Ne, popř. o svátcích a v noci. autobusy 7.00 až 20.30 hod

Tratě jsou rozděleny do zón, na jejichž počtu záleží zařazení do určitého tarifu (1-2 zóny pro vlastní Paříž, 2-6 předměstí), na jednu zónu platí jedna jízdenka. více informací o cestování pařížskými autobusy >>>

Informace pro motoristy a cyklisty

Jako většina evropských velkoměst trpí i Paříž nedostatkem volných parkovacích kapacit ve vnitřním městě. Naprostá většina ulic je dnes vybavena parkovacími hodinami či jinými typy přístrojů a automatu na placení parkovného (často platí jen pro pracovní dny). Systém podzemních parkovišť je značně dokonalý, dá se zaparkovat u většiny pařížských pozoruhodností (Notre-Dame, Hôtel-de-Ville apod.) v samém centru města, ovšem relativně i drahý. Příhodnější bývá situace o víkendech, kdy především v okrajových čtvrtích je naděje na nalezení volného místa. Ovšem platí to jen omezeně, různé kulturní, sportovní či jiné akce mohou naopak situaci o víkendech zhoršit (to se může týkat i ubytovacích možností, je výhodné se proto informovat předem). Kolem Paříže je vybudována řada odstavných parkovišť, především u všech tzv. bran Paříže (Portes de Paris), konečných linek metra a autobusů, či u většiny nádraží RER, která jsou zdarma. Pro návštěvníky z České republiky, kteří použijí vlastního vozu, je vhodné např. parkoviště u Porte de Pantin.

Výhodou pro automobilisty je velmi dobré dopravní značení, prakticky všechny pamětihodnosti jsou označeny směrovkami (často s piktogramy). Již v okrajových částech města je upozorňováno systematicky též na nádraží, poštovní úřady, parkoviště a tržiště. Orientace ve městě tudíž nepůsobí cizincům velké obtíže, je třeba se však vyhnout průjezdům o dopravních špičkách (8.00-9.00 a 18.00-19.00). Některé bulváry či náměstí jsou proslulé svými zácpami prakticky po celý den a i Pařížan se jich většinou vyvaruje (Place de l’Etoile, Champs Elysées, bld. a Place Saint-Michel, kromě jiných).

Parkování je důsledně kontrolováno pařížským magistrátem prostřednictvím armády uniformovaných dívek či žen, které jsou samozřejmě značně škodolibí, Pařížané jim tudíž přezdívají aubergine (lilek, narážka na jejich tmavofialovou uniformu).

Okružní jízdy po Paříži

O exkurzích ve městě se informujte na adrese: Cityrama-Excursions, 4, pláce des Pyramides, M: Palais-Royal. Vedle prohlídek Paříže zajišťuje celoročně výlety do turisticky atraktivních míst blízkého i vzdálenějšího okolí Paříže.

Vyhlídkové plavby po Paříži

Bateaux-Mouches, přístaviště pod Pont de F Alma, pravý břeh, M: Alma-Marceau, denně 10.00-23.00, odjezdy často méně než po půlhodině (podle množství zájemců. doba trvání plavby 1 hod. 15 min.

Bateaux Parisiens-Tour Eiffel, přístaviště pod Pont ďléna, levý břeh, M: Troca-dr.u, denně 10.00-23.00, 1 hod. plavby.

Bateaux Parisiens-Notre Dame, odjezd nábřeží (quai) Montebello, M: St-Michel, hodinová projížďka.

Bateaux vedettes du Pont Neuf, odjezd Square du Vert-Galant, M: Pont-Neuf, každou půlhodinu 10.00-12.00, 13.30-18.30 a 21.00-22.30, hodinová projížďka.

Zájemce o projížďky půldenní či celodenní po Seině a síti pařížských kanálů i průplavů (povinná rezervace) odkazujeme na l’ice de Tourisme de Paris, 127, av. des Champs-Elysées či na pařížský l’Officiel des Spectacles (obdoba našich přehledů kulturních pořadů).