Paříž od A do Z | Paris.cz

fotografie, počasí, informace a památky Paříže

Pařížské metro


Metro v Paříži je v provozu v době od 5.00 až 00.30 hod a bylo dáno do provozu 19. července 1900. Dnešních 13 linek (+2 krátké spojky) je vedeno převážně podzemními tunely a představuje celkovou délku 199 km s 367 stanicemi, v 57 z nich je možnost přestupu. Dále jsou zde 4 linky expresní příměstské dopravy (síť RER) v délce 120 km, která je v provozu od 5.00 do 24.00 V hodinách největšího cestovního náporu vyjíždějí soupravy metra z depa po 45 sekundách.

Orientace v metru a přestupování

Orientace v metru je poměrně snadná, k tomu slouží velké množství mapek a plánů umístěných jak při vstupech do metra, tak v samotném podzemí a ve všech vlacích.

Přestupy na jiné tratě jsou označovány světelnými tabulemi Correspondance. Některé z frekventovaných stanic jsou vybaveny elektrickými plány, kde se po volbě hledaného místa rozsvítí nejvhodnější trasa i se všemi případnými přestupy. O plánek metra je možno požádat na větších stanicích (bezplatně), na konečných a v dispečincích RATP, případně na ředitelstvích RATP (Quai des Augustins).

Ve stanicích metra můžete nalézt informační hodiny, které udávají nejen čas do příjezdu dalšího metra, ale i toho následujícího. A to není vše, zároveň je v každé stanici pařížského metra uvedeno v kolik hodin z ní odjíždí první a poslední souprava.

Hudebníci v pařížském metru

Podobně jako v londýnském metru, tak i v pařížském můžete ve spojovacích chodbách jednotlivých stanic narazit na muzikanty, kteří mají své místo přiděleno provozovatelem metra.

Mapa pařížského metra

Aktuální mapu celé dopravní sítě v Paříži najdete na stránkách pařížského dopravního podniku (RATP).