Paříž od A do Z | Paris.cz

fotografie, počasí, informace a památky Paříže

Autobusem po Paříži


Autobusová doprava má desítky linek, tvoří síť o délce 519 km a ročně přepraví víc jak 319 mil. cestujících. Vybrané autobusové linky jezdí i v So a Ne, popř. o svátcích a v noci. autobusy 7.00 až 20.30 hod

Tratě jsou rozděleny do zón, na jejichž počtu záleží zařazení do určitého tarifu (1-2 zóny pro vlastní Paříž, 2-6 předměstí), na jednu zónu platí jedna jízdenka.

V každém voze jsou umístěny plány trasy na několika místech, jednotlivé zóny jsou barevně odlišeny, takže je velmi jednoduché stanovit, kolik jízdenek je třeba označit (zjistíme, ve kterém barevném pásmu se nachází zastávka, kde chceme vystoupit). Autobusy jsou komfortní, cestování je tudíž velmi příjemné, zvláště v těch případech, kdy autobus má otevřenou zadní plošinu. Některé linky jsou vedeny tak, aby umožnily shlédnout hlavní pařížské zajímavosti. Nesnáze snad může působit systém, kdy většina linek neprojíždí stejnými zastávkami mezi oběma cílovými stanicemi (je třeba si uvědomit, že zastávky pro cestu tam a zpět mohou být umístěny v jiných ulicích). Obecně lze říci, že informovanost o městské dopravě je velmi dobrá, snadno dosažitelná a srozumitelná. Řidiče autobusu je možno požádat o pomoc nebo o radu, nevíme-li, kde vystoupit či přesedat, případně požádat o ukázání na mapě. Před vystoupením dáme řidiči zvonkem znamení.

Speciální autobusové linky

Orlybus – zajišťuje přímé spojení s letištěm v Orly, vyjíždí z náměstí Denfert-Rochereau (stejnojmenná stanice metra), interval: po 15 minutách, doba jízdy 25 minut. Cena 6 jízdenek.

Noctambus – 10 autobusových linek zajišťuje noční spojení středu Paříže s okrajovými čtvrtěmi. Linky A, B, C, D, E, F, G, H, J a R jsou v provozu v době od 01.30-05.30. Vyjíždějí z náměstí Chátelet-Avenue Victoria, odjezd po hodině. Možno požádat o zastavení kdekoliv na trase i mimo zastávky.

Montmartrebus – spojuje Pláce Pigallc – bazilika Sacré Coeur – radnice 18. obvodu.
PC (Petite Ceinture) autobus spojuje všechny „brány Paříže“ (Portes de Paris) po obvodovém periferním bulváru (většinou konečné stanic linek metra a autobusů, hlavní výpadovky z Paříže), velmi výhodné pro cestování z předměstí na předměstí, protože autobus neprojíždí městem.